Kajian kes jenama · Runcit bayi & keibubapaan · Singapura

Mothercare menjimatkan 25+ jam seminggu sambil memastikan setiap kempen kekal selari dengan jenama

SOMIN menggandingkan perisikan iklan pesaing dengan pangkalan data tingkah laku GWI untuk menyesuaikan mesej ibu pejabat global dengan Singapura, tempat jenama yang gagal menyetempatkan kandungan akan kehilangan penglibatan. Pasukan Mothercare Singapore berhenti meneka dan menyasarkan ketegangan, persona serta saluran yang menggerakkan ibu bapa Singapura.

Kajian kes jenama SOMIN · Singapura · Runcit bayi & keibubapaan · Dikuasakan oleh data tingkah laku GWI

80%
Kurang masa untuk kajian khalayak & pembangunan idea
3×
Segmentasi khalayak yang lebih halus
74%
Penjimatan kos berbanding pelaksanaan tradisional
Slaid hasil untuk Mothercare: 80% kurang masa untuk kajian khalayak dan pembangunan idea, segmentasi khalayak 3x lebih halus dan penjimatan kos 74% berbanding pelaksanaan tradisional.
80% kurang masa penyelidikan, penjimatan kos 74%

Mothercare Singapore, jenama bayi global pada tahun ke-40

Perniagaan Mothercare di Singapura, pada tahun ke-40, menjalankan media sosial berbayar sentiasa aktif di Facebook, Instagram dan TikTok, sambil memastikan setiap kempen selari dengan mesej ibu pejabat global.

Hala tuju ibu pejabat, tetapi lebih 4,000 iklan setahun dijejak secara manual

Pasukan itu mempunyai hala tuju jenama global tetapi tiada pembacaan sistematik tentang pasaran tempatan.

  • ✓ Lebih 4,000 iklan kategori setahun dijejak secara manual.
  • ✓ Kempen sentiasa aktif pada tiga platform serentak.
  • ✓ Berjam-jam hilang setiap minggu pada kajian manual yang masih berakhir dengan telahan.
  • ✓ Tiada cara untuk mengetahui kandungan mana yang akan mengena dengan ibu bapa Singapura.

Dua langkah: perisikan iklan pesaing dan persona berkuasa GWI

Demografi menjelaskan siapa yang membeli; psikografi menjelaskan sebabnya. SOMIN dibina atas psikografi dan pilihan kandungan.

01

Perisikan Iklan Pesaing

Cara pesaing memenangi khalayak pada setiap platform iklan dalam kategori ini.

02

Persona Berkuasa GWI

Persona diubah menjadi idea kandungan berdasarkan data GWI tentang minat, tabiat dan tingkah laku dalam talian tempatan.

Apa yang kategori ini beritahu Mothercare tentang ibu bapa Singapura

SOMONITOR menanda aras Mothercare berbanding Baby Kingdom, Babyland, Motherswork, Cotton On Kids, Mummy’s Market, First Few Years, Hatchery Cribs, Kiddy Palace, Pramfox dan Pupsik. Daripada lima tema berulang, dua (ruang selamat dan selesa untuk bayi; kebimbangan penjagaan bayi) mempunyai volum lebih rendah; tiga mempunyai isyarat yang mencukupi untuk disusun mengikut nisbah hantaran-kepada-penglibatan.

Hasil tertinggi bagi setiap hantaran

Mengharungi Cabaran Keibubapaan

500
Jumlah media
19,302
Jumlah penglibatan

~39 penglibatan setiap hantaran: tidur, penyusuan, keraguan diri dan keletihan.

Volum tinggi, hasil kukuh

Produk Bayi Mampu Milik & Berkualiti Tinggi

1,120
Jumlah media
25,505
Jumlah penglibatan

~23 penglibatan setiap hantaran: ibu bapa memburu tawaran, diskaun dan kualiti yang dipercayai.

Hasil lebih rendah, niat sebenar

Meraikan Detik & Perayaan Keluarga

136
Jumlah media
978
Jumlah penglibatan

~7 penglibatan setiap hantaran: pemberian hadiah yang mampu milik dan bermakna, jarang ditemui dalam kategori ini.

Data GWI menunjukkan ibu di Singapura lebih mempercayai rakan sebaya berbanding iklan siaran

Ibu di Singapura lebih bergantung pada kepercayaan dan pengesahan komuniti berbanding purata rakyat Singapura: pendapat rakan sebaya, ulasan dan sokongan pakar mengatasi pengumuman jenama. Saluran yang paling jauh melebihi garis dasar kebangsaan ialah sokongan selebriti atau influencer (indeks 147.3) dan cadangan atau komen media sosial (indeks 131.0).

Sifat jenama yang lebih tinggi indeksnya dalam kalangan ibu di Singapura

Indeks berbanding purata Singapura (100); data GWI melalui SOMONITOR.

Sifat jenamaIndeks berbanding purata Singapura
Muda134.6
Lucu123.4
Berani119.8
Trendi / hip119.4
Eksklusif118.0
Tradisional107.9
Inovatif92.9
Autentik91.1
Bijak89.2
Boleh dipercayai86.9

Taklimat nada: menyeronokkan, berani, moden, bergaya, sedikit nakal, dengan pencipta muda yang mudah dihayati, bukan figura berautoriti, supaya para ibu berasa seperti diri sendiri dahulu dan penjaga kemudian.

Cara pasaran terbahagi kepada persona keibubapaan
PersonaBahagianPopulasi
Pekerja Berfokuskan Keibubapaan53.9%1,306,279
Pelabur Keibubapaan22.6%634,989
Ibu Bapa Berjimat20.6%553,025
Ibu Bapa Tradisional10.2%356,117
Ibu Bapa Berfokuskan Kerjaya7.1%177,889
Ibu Bapa Muda4.6%42,203

Anggaran populasi GWI mengikut segmen persona, melalui SOMONITOR.

Bagi segmen terbesar, Pekerja Berfokuskan Keibubapaan (53.9%), data itu menjadi iklan siap guna:

  • ✓ Iklan Ingenuity Tummy-to-Toes 6-in-1 Activity Gym yang dibina atas bantahan sebenar, “kebanyakan ibu baharu berasa terbeban apabila peralatan bayi memenuhi rumah mereka”, bukan helaian spesifikasi.
  • ✓ Iklan kereta sorong CYBEX Gazelle S tentang logistik ibu: 55 lb ruang simpanan, lipatan satu tangan dan penukaran daripada tunggal kepada berkembar.

Mothercare memperoleh semula 25+ jam seminggu daripada kajian manual

Masa itu, yang dahulunya hilang kepada telahan antara ibu pejabat dengan pasaran tempatan, digunakan untuk menjalankan kempen yang disokong oleh data.

Tanpa SOMIN, segmentasi keperluan ibu mengandung, corak penglibatan dan pemprofilan persona tidak akan selengkap ini.

— Cik Xueting Lin, Ketua Pemasaran di Mothercare

Masa Kajian & Penjanaan Idea
80%
Kurang masa untuk kajian khalayak dan pembangunan idea
Segmentasi Khalayak
3×
Segmentasi keperluan dan persona ibu mengandung yang lebih halus
Kos Pelaksanaan
74%
Penjimatan kos berbanding pelaksanaan kempen tradisional
Masa Pasukan Diperoleh Semula
25+ Jam/Minggu
Diperoleh semula setiap minggu daripada kajian manual dan telahan

Apa yang dibuktikan Mothercare tentang penyetempatan jenama global

01

Hala tuju global bukan strategi tempatan: tanpa pembacaan data tempatan, pasukan hanya meneka apa yang akan mengena. SOMIN menggantikan telahan itu.

02

Kepercayaan mengalahkan siaran. Ibu di Singapura lebih cenderung kepada cadangan rakan sebaya, sokongan sosial dan kepercayaan terhadap influencer berbanding iklan tradisional.

03

Data yang menjimatkan masa kajian juga membina kreatif, di sini iklan siap guna untuk segmen terbesar.

Soalan lazim kajian kes Mothercare Singapore

Apakah cabaran yang dihadapi Mothercare Singapore sebelum SOMIN?
Lebih 4,000 iklan setahun dijejak secara manual, berjam-jam kajian manual setiap minggu dan, walaupun ada hala tuju jelas daripada ibu pejabat, telahan tentang apa yang akan berkesan untuk ibu bapa Singapura.
Bagaimanakah SOMIN menggabungkan data pesaing dengan data tingkah laku GWI?
SOMONITOR membaca cara pesaing memenangi perhatian, kemudian membina persona daripada data GWI tentang minat, tabiat dan tingkah laku dalam talian tempatan: psikografi, bukan sekadar demografi.
Apakah hasil yang dicapai Mothercare?
80% kurang masa untuk kajian khalayak dan pembangunan idea, segmentasi 3x lebih halus, penjimatan kos 74% berbanding pelaksanaan tradisional dan 25+ jam seminggu diperoleh semula.
Apakah yang ditemui SOMONITOR tentang pasaran keibubapaan Singapura?
Kandungan cabaran keibubapaan menarik penglibatan tertinggi bagi setiap hantaran, diikuti produk mampu milik dan berkualiti tinggi. Ibu di Singapura lebih cenderung kepada cadangan rakan sebaya, sokongan sosial dan kepercayaan terhadap influencer.
Adakah ini lazim bagi pelanggan jenama SOMIN?
Ia sesuai dengan corak yang lebih luas: dalam kalangan pelanggan jenama SOMIN, analisis lazimnya 13x lebih pantas berbanding kajian manual, walaupun hasilnya berbeza mengikut jenama dan pasaran.
Tentang SOMIN

SOMIN, platform deep-tech yang berpangkalan di Singapura, mengubah perisikan pesaing dan khalayak masa nyata menjadi idea kreatif sedia pasaran, lazimnya 13× lebih pantas daripada penyelidikan manual. Klien termasuk P&G, Audi, Ferrari, Gojek, Abbott, Citi, KFC, Nestlé dan McDonald’s di lebih 11 pasaran; rakan agensi termasuk Dentsu, OMG, GroupM, Havas dan Publicis.

Dibina oleh pemasar berpengalaman dan seorang profesor AI: kaedah di sebalik kajian ini disemak rakan sejawat di AAAI, ACM Multimedia, SIGIR, WSDM dan dalam ACM TOIS. Lihat kajian dan ceramah.

Gartner Cool Vendor · Pemasaran AI
Kotak Pasir GenAI Singapura · IMDA / Enterprise SG
Dipaparkan oleh Google Cloud

Dapatkan kajian kes Mothercare Singapore yang lengkap

PDF ini menambah bacaan persaingan yang lengkap, data persona GWI dan penemuan jenama, serta konsep iklan.

PDF percuma · Tiada spam · Mengambil masa 15 saat

Anda menjumpai butang rahsia! Sebagai ganjaran atas rasa ingin tahu anda, nikmati SOMIN percuma selama 14 hari. Cuma klik dan masukkan butiran anda dalam borang di bawah.